پسر نازم سید علی
 
قالب وبلاگ
نويسندگان

8zv3zq7sk8efne87e22.jpg

چرا آماده شدن برای بارداری اهمیت دارد؟

حاملگی دو هفته قبل از وقت قاعدگی شما اتفاق می افتد. این یعنی ممکن است تاوقتی سه هفته باردار هستید، متوجه آن نشده باشید. این درحالی است که جنین در هفته دوم تا هشتم بعد از بارداری بسیار آسیب پذیر است. این زمانی است که اندام های نوزاد شما (مثل قلب) شروع به شکل گرفتن می کند. هر چیزی که می خورید، می نوشید، سیگاری که می کشید، و ...بر نوزاد شما تاثیر می گذارد. به همین دلیل است که حتی وقتی هنوز حامله نشده اید، باید طوری عمل کنید که انگار باردار هستید.

چه وقت باید در مورد بارداری با پزشکتان صحبت کنید؟

می توانید هر وقت که خواستید درمورد بارداری با پزشکتان صحبت کنید، حتی قبل ازاینکه فکر بچه دار شدن را در سر داشته باشید. می توانید درمورد رژیم غذاییتان، سبک زندگی و هر نگرانی دیگری که دارید با او مشورت کنید. حدود یکسال قبل از اینکه باردار شوید، با پزشکتان در این زمینه گفتگو کنید. پزشکتان احتمالاً یک چک آپ کلی برای شما تجویز می کند و سابقه پزشکی شما و همسرتان را بررسی می کند. می توانید هر سوالی که در ذهن داشتید از او بپرسید.

چه باید بخورید؟

آنچه می خورید غذای نوزادتان هم خواهد بود. غذاهای بد مثل چیپس، سودا و شیرینی، مواد مغذی لازم را برای جنین فراهم نمی کند. حتماً باید به میزان کافی کلسیم، اسید فولیک، پروتئین، و آهن به بدنتان برسانید. درمورد موادمغذی که نیاز دارید و طریقه به دست آوردن آن با پزشکتان مشورت کنید.

اگر گیاهخوار هستید یا در رژیم کاهش وزن به سر می برید، احتمالاً لازم خواهد بود که تغییراتی نیز در رژیم غذایی خود ایجاد کنید. قبل از مصرف ویتامین ها و مواد معدنی اضافی حتماً با پزشکتان صحبت کنید. برخی از این مواد مثل میزان بالای ویتامین A می تواند برایتان مضر باشد.

هشدار اسید فولیک

خانم هایی که به اندازه کافی اسیدفولیک طی حاملگی مصرف نمی کنند، احتمال اینکه نوزادشان دچار مشکلات جدی مغزی و نخاعی شود بسیار است. حتی قبل از آغاز بارداری نیز مصرف اسیدفولیک لازم است چون این مشکلات می تواند در همان ابتدای بارداری نیز ایجاد شود—یعنی حتی در 3، 4 هفته اول. خانم ها به حدود 4/0 میلیگرم اسیدفولیک در روز نیاز دارند. این میزان را می توانید با مصرف مولتی ویتامین یا مقدار زیادی سبزیجات و میوه هایی مثل پرتقال، طالبی، و موز، همچنین شیر، حبوبات و جگر مرغ به دست آورید.

درمورد وزن چطور؟

اگر اضافه وزن داشته باشید، خطراتی مثل فشارخون بالا و دیابت حین بارداری برای شما بیشتر است. همچنین ممکن است حین بارداری ناراحتی بیشتری را تحمل کنید و وضع حملتان دیرتر باشد. از اینرو بهتر است قبل از بارداری اضافه وزن خود را پایین بیاورید.

آیا ورزش مشکلی ایجاد میکند؟

بله. هرچه تناسب اندامتان بیشتر باشد، حاملگی شما و وضع حملتان راحت تر خواهد بود. اما اگر بیش از اندازه ورزش کنید، می تواند بارداری را برایتان دشوارکند و خطراتی برایتان به همراه داشته باشد. اگر کلاً ورزش نمی کنید، آن را قبل از بارداری شروع کنید. وقتی حامله می شوید، بهتر است تمرینات سبک را ادامه دهید. پیاده روی هر روزه ورزش بسیار خوبی برای شما خواهد بود. درمورد بهترین برنامه ورزشی حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

آیا نیاز به تغییر برخی عادات است؟

مصرف تنباکو، الکل، موادمخدر می تواند شدیداً به نوزادتان آسیب برساند و حتی منجر به سقط جنین شود. اگر از یکی از این مواد استفاده می کنید، حتماً برای ترک آن از پزشکتان کمک بگیرید.

سیگار: سیگار می تواند موجب سقط جنین، خونریزی، وضع حمل زودرس، و پایین بودن وزن نوزاد شود. همچنین ممکن است منجر به سندرم مرگ ناگهانی جنین شود که در آن نوزاد بدون هیچ دلیل مشخصی ناگهان می میرند. همچنین بچه های زنهای سیگاری معمولاً ضریب هوشی پایینتری دارند و رشد فیزیکی آنها کندتر است.

الکل: نوشیدن مشروبات الکلی حین بارداری ممکن است منجر به سندرم کشنده الکل شود. این بیماری منجر به بسیاری نواقص در نوزاد می شود مثل مشکلات ذهنی، رشد کم، عیب هایی روی صورت و سر. پزشکان نمی دانند که دقیقاً مصرف چه میزان مشروبات الکلی چنین مشکلی را ایجاد می کند، به همین دلیل بهتر است که مصرف آنرا به کل کنار بگذارید.

موادمخدر: مصرف ماری جوانا، کوکائین، و سایر موادمخدر خطر سقط جنین، وضع حمل زودرس و نواقص مادرزادی را افزایش می دهد. در برخی موارد، نوزاد هم به آن موادمخدر معتاد می شود.

خطرات گرما

خوابیدن در وان آب داغ در سه ماهه اول بارداری برای نوزاد خطرناک است. برخی تحقیقات نشان می دهد که گرمای بالا—حمام آب داغ یا وان آب داغ—در سه ماهه اول بارداری می تواند نقص های مادرزادی در نوزاد ایجاد کند.

آیا چیزهایی در خانه یا محل کار هست که مضر باشد؟

مواد خاصی هست که خانم های باردار باید از آن دوری کنند. برخی از این خطرات عبارتند از تشعشعات، فلزات سنگین مثل سرب، مس، جیوه و دی سولفید کربن، اسیدها و گازهای بی هوشی. تشعشعات مانیتور کامپیوتر مضر نیست.

درمورد شرایط محل کار و خانه تان با پزشکتان صحبت کنید تا ببینید که احیاناً خطری برایتان وجود نداشته باشد. اگر چیزی در محل کار وجود داشته باشد که بتواند به نوزاد شما آسیب بزند، شاید بتوانید با استفاده از تجهیزات یا لباس خاص از جنین مراقبت کنید. شاید هم لازم باشد دوره بارداری را به کل مرخصی بگیرید.

گربه ها و عفونت انگلی

احتمالاً شنیده اید که خانم های باردار نباید ظرف مدفوع گربه ها را تمیز کنند. این به آن دلیل است که انگل هایی که عفونت تاکسوپلاسموز را ایجاد می کنند در مدفوع گربه فراوان اند. این عفونت برای بچه ها و افراد عادی مشکل ساز نیست اما در خانم های باردار ممکن است منجر به نواقص مادرزادی مثل کوری و آسیب های مغزی شود. این عفونت می تواند از طریق خوردن گوشت قرمز خام یا دست زدن به کثافاتی مثل خاک باغچه که آغشته به مدفوع گربه باشد نیز ایجاد شود.

آیا مصرف دارو اشکالی ندارد؟

هم داروهای تجویز شده توسط پزشک و هم داروهایی که به تجویز پزشک نیاز ندارند می تواند روی نوزاد شما اثر بگذارند. قبل از شروع هر نوع داروی جدید حتماً با پزشکتان مشورت کنید.

اگر به خاطر یک مشکل خاص (مثل آسم، صرع، تیروئید یا میگرن) مجبورید از داروی خاصی استفاده کنید، درمورد درمان خود و خطراتی که آن دارو می تواند بر نوزادتان داشته باشد سوال کنید.

قبل از بارداری چه آزمایشاتی باید انجام شود؟

برای اینکه ببینید احیاناً مشکل خاصی نداشته باشید که برای نوزادتان ضرر داشته باشد، یکسری آزمایشات مورد نیاز است. خیلی چیزها را می توانید قبل از بارداری درمان کنید تا مشکلی برای فرزندتان پیش نیاید.

سرخجه: اگر نمی دانید که تابه حال سرخجه گرفته اید یا نه یا واکسن آن را زده اید یا نه، آزمایش خون به راحتی آن را نشان می دهد. ابتلا به سرخجه حین بارداری برای نوزاد شما بسیار مضر خواهد بود. به همین دلیل بهتر است که قبل از بارداری حتماً در برابر این بیماری واکسینه شوید.

بیماری هایی که از طریق حنسی منتقل می شوند: بیماری هایی مثل سفلیس، سوزاک، ایدز و کلامیدیا باردار شدن را برای شما دشوار می کند و می تواند روی نوزادتان نیز تاثیر بگذارد. به همین دلیل بهتر است قبل از بارداری این بیماری ها تشخیص داده شده و درمان شوند.

سایر مشکلات: ممکن است پزشکتان بخواهد آزمایشات دیگری نیز برحسب مشکلات و خطراتتان  (مثل کم خونی و هپاتیت) برایتان تجویز کند.

اگر مشکل سلامتی داشته باشید چه؟

دیابت، فشارخون بالا و سایر مشکلات مربوط به گردش خون نیاز به مراقبت بیشتری در طول بارداری دارند. درمان این مشکلات و تحت کنترل درآوردن آنها قبل از حاملگی الزامی است.

آیا نوزاد درمعرض مشکلات ژنتیکی است؟

نوزاد شما ممکن است درمعرض مشکلات و بیماری های ژنتیکی خاصی قرار داشته باشد که در خانواده شما ارثی است. کم خونی های ارثی یا فیبروز مثانه نمونه های از این مشکلات ارثی هستند. این مشکلات هیچ ارتباطی با عمل شما حین بارداری ندارد. درمورد عوامل خطرزا و نحوه مقابله با آنها با پزشکتان مشورت کنید.

[ ۱۳٩٠/٥/٢٧ ] [ ٥:٤٩ ‎ب.ظ ] [ سیدعلی ]

مراحل تربیت مراحل تربیت دینی کودک

 

1- قبل از انعقاد نطفه

- چهل روز قبل از انعقاد نطفه پدر و مادر مراقب اعمال ، رفتار وتفکرات خود باشند واز شنیدن ودیدن گناه بپرهیزند. والبته توصیه به مراقبه همیشگی است ولی در این دوره پیشین گناه پدر و مادر تأثیر منفی بر نطفه دارد .

- در این چهل روز و در تمام دوران بارداری نماز اول وقت ،خواندن قرآن و با وضو بودن در همه اوقات توصیه می شود.

- در صورت امکان هم پدر ومادر حجامت کنند تا خون آلوده در نطفه تأثیر منفی نگذارد.

- علاوه بر استفاده از غذای حلال این خوراکیها مصرف شود : انار، سیب ، انگور ، کاسنی، انجیر ، زیتون ، عسل ، خرما ، خاکشیر ، سبزیجات ، خربزه.

- غذای حرام اثرات نامطلوبی در تربیت فرزند می گذارد. در همه مراحل رشد کودک باید مراقب غذای او باشیم. از مالی که خمس آن پرداخت نشده و یا حق دیگران در آن است باید پرهیز کرد. امام حسین(ع) در مورد لشگر عمرسعد در روز عاشوار می فرمایند: «در شکمهای آنها از حرام پر شده و شیطان بر آنها مسلط شده»  

- با شکم پر عمل نزدیکی صورت نگیرد زیرا از معنویت کودک می کاهد. ضمناً بهتر است این عمل در آخر شب صورت گیرد.

- بهتر است والدین قبل از انعقاد نطفه سه روز روزه بگیرند.

- قبل از آمیزش بهتر است نکاتی رعایت شود:1- استغفار 2- با وضو بودن

 3-گفتن اعوذبالله وبسم الله

 4- صدقه 

5- پرهیز از گناه 

6- دو رکعت نماز

 7- صلوات 

8- گریه برای اهل بیت(ع) 

9- خواندن دعای اللهم ارزقنی ولدا واجعله تقیاً زکیا و اجعل عاقبه الی خیر

- هر گونه که می خواهید کودک شما بشود همان را در ذهن خود تصور کنید(خوش اخلاق ، مومن،زیبا ، مهربان و...)

2- دوران بارداری

1- خواندن سوره انبیاء  2- ذکر زیاد  3- دوری از مجالس گناه  4- شرکت در مجالس اهل بیت(ع) 5- خواندن زیارت عاشورا 6- دوری از موسیقی مهیج ومبتذل (زیرا کودک کم اراده می شود وموجب فساد روح است) 7-اجتناب از دیدن فیلمهای مبتذل  8-دائم الوضو بودن 9-پرهیز از بوهای بد 10-استشمام عطر(به ویژه عطر گل محمدی،یاس،نرگس) 11-مصرف غذاهای انار،سیب،انگور،کاسنی، انجیر،زیتون،عسل،خرما،خاکشیر،سبزیجات،خربزه.

-از خوردن غذاهای مضر پرهیز شود(سوسیس،کالباس،پفک،چیپس،کاکائو،قند وشکر چای، گوشت گاو،غذاهای کنسرو شده)زیرا موجب فساد جسم وروح کودک می شود.

-بهتر است مادر زود بخوابد وسحر خیز باشد ودر وقت سحر به قرائت قرآن،نماز شب وذکر بپردازد.

-روح کودک در رحم مادر،گیرایی بسیار دارد پس مادر باید مراقب گفتار وشنیدار ودیده های خود باشد . الفاظ منفی ورکیک در روح کودک اثر منفی خواهد گذاشت. با جنین به ویژه بعد از ماه چهارم حرف بزنید وعبارات مثبت وامید بخش ومعنوی را به او القاء کنید. او را با الفاظ مثبت صدا بزنید.

3-دوران شیر خوارگی

-توصیه های قبل، در این دوران نیز رعایت شود.

-در هنگام شیر دادن وضو گرفته،کودک را نوازش کنید وبا او سخنان مهربانه بگوئید.

-در این دوران روح کودک به ویژه در حال خواب گیرایی بسیار دارد . آیات قرآن وکلمات مثبت ومعنوی را به او القاء کنید.

-پس از تولد کودک در راست گوش او اذان و در گوش چپ اقامه بخوانید .بهتراست این کار توسط مادر انجام شود.

-کام کودک را با تربت کربلا ویا آب فرات ویا خرما بردارید.

-مصرف عرق رازیانه ویا عرق زیره موجب افزایش وتنظیم شیر مادر می شود.

-دوران شیر خوارگی کودک به این ترتیب محاسبه می شود:

دوران شیر خوارگی:(مدت بار داری )-30

مثلاً اگر کودک 9ماهه به دنیا آمده 21=9-30

واگر 5/8ماهه به دنیا آمده 5/21=5/8-30

کمتر از این مدت ، ظلم به کودک است وموجب بروز رفتارهای منفی دراو خواهد شد.

-از شیر گرفتن کودک نباید ناگهانی باشد این کار باید به مرور انجام شود.

4-دوران خرد سالی

-هر گاه کودک زبان گشود ذکر لااله الاالله ومحمدرسول الله وصلوات را به او یاد دهید(البته با فاصله زمانی) تا 7بار تکرار کنید وسپس او را تشویق کنید.

-زمانی که کودک شروع به راه رفتن وصحبت کردن ودرک مفاهیم می کند او را به طبیعت ببرید ونعمتهای خدا را به او معرفی کنید.برای فهم عظمت وبزرگی خدا کوه را به او معرفی کنید وبرای فهم زیبایی خدا گل ودرخت را به او بشناسانید ، آب را نشانه لطف ومهربانی خدا معرفی کنید و... (از سن 4سالگی به بعد)

-تفریح در طبیعت بسیار برای کودک لازم است . (به ویژه بازی با آب و خاک)

کم تحرکی کودک جسم وروح او را فاسد می کند . بنابراین او را به بازی وا دارید واز تماشای بیش از حد تلویزیون و بازیهای کامپیوتری که موجب کم تحرکی است او را باز دارید و گاهی وقت خود را صرف بازی با او نماید .

- در این دوران (4سالگی به بعد)باید کودک را با خدا آشنا کرد . با کمال مهربانی باید به او آموخت که خدا خالق همه ی موجودات است ،او اعمال ما را می بیند ،دوستدار انسانهای نیک است ، همه جا حاضر است و...

- در این دوران (خردسالی) سخن از غضب خدا و جهنم باید بسیار محدود باشد و بیشتر از لطف خدا و بهشت ونعمات آن گفته شود.

- آموزش مفاهیم دینی ،باید همراه با خاطره های خوشایند باشد (بازی،لبخند ،جایزه،گردش و...)

- در هنگام آموزش ،کودک و مربی باید در حالت شادابی باشد . وقتی که کودک خسته،خواب آلود و یا مضطرب است ازآموزش مفاهیم دینی به او بپرهیزید زیرا تا آخر عمر خاطرهای بد از دین در ذهن او نقش می بندد.

- آموزش کودک در 7سالگی نباید به صورت رسمی و مستقیم (درکلاس درس)

باشد بلکه باید از شعر داستان ،جملات کوتاه وقابل فهم ،کارتون و... استفاده کرد .

- می توان مفاهیم دینی را به صورت بازی و تئاتر و داستان به کودک القاء کرد . (مثلاٌ کمک به پیرمردی که می خاهد از خیابان رد شود به صورت تئاتر نمایش داد)

- هدف قصه فقط مشغول کردن کودک نیست بلکه باید جهت تربیتی داشته باشد و الا ذهن کودک را مفاهیم بی ارزش پر خواهد کرد . می توان داستان کودکی اهل بیت (ع) پیامبران و انسانهای بزرگ تعریف کرد . قصه افراد بد و سرنوشت آنها هم میتواند مؤثرباشد .(البته همه ی اینها باید متناسب با سن کودک باشد)

- در آموزش مسائل دینی این موارد رعایت کردد : سخن نرم وشیوا ، ظاهر مناسب و آراسته خوش خلقی

- در آموزش کودک بردباری لازم است به دلیل ضعف تمرکز کودک ،گاهی لازم است مطلبی بارها تکرار شود (البته با فاصله ی زمانی)

- برتی تشویق کودک به عبادت برای او تسبیح ، سجاده و برای دختربچه چادر نماز تهیه کنید.

- اگر در حال عبادت هستید وکودک از سرو گردن شما بلا می رود از رفتار خشن بپرهیزید و با نرمی رفتار کنید زیرا این رفتار در خاطر او خواهد ماند .

- مناسب نیست در تشویق کودک به عبادت دائماٌ از مادیات استفاده شود ، بهتر است تشویقها بیشتر معنوی باشد (نگاه محبت آمیز، نوازش،توجه، بوسیدن، تشویق زبانی)

- در 7 سال اول از مجبور کردن کودک به حفظ قرآن ، خواندن نماز و... جداٌ بپرهیزید زیرا این دوران پادشاهی بازی کودک است.

- از خردسالی باید آداب زندگی را به کودک آموخت .(سلام کردن ،احترام به بزرگتر،آهسته غذا خوردن ،اجازه گرفتن، گفتن بسم الله قبل از غذا و الحمدلله بعد از غذا،گفتن یاحسین بعد از نوشیدن آب ،حرف نیکو زدن و پرهیز ازحرفهای زشت،کمک به دیگران ،همکاری در خانه ، خوب جویدن غذا و...)

- علت بروز رفتار خلاف وگناه و ابتلا به مواد مخدر این است که انسان خود را حقیر و بی قیمت می شمارد . بنابراین از تحقیر و پائین آوردن شخصیت کودک بپرهیزید و به او احترام بگذارید .

- از بکار بردن کلماتی که بار منفی دارند بپرهیزید (شیطان ،بچه ی بد ،بی ادب ، دست وپا چلفتی ،بی عرضه بی لیاقت و ...)زیرا روح او را با امور منفی پیوند  می دهند

- اگر کودک مرتکب اشتباه شد نباید با کتک ، خشونت و سرزنش با او برخورد کردزیرا او خلاف خود را پنهان خواهد کرد و شما متوجه نقطه ضعف او  نمی شوید و به دروغگویی روی می آورد .

- راه صحیح آن است که به او تذکر داده شود و یابه طور مستقیم (مثلاٌبا داستان) نتیجه کار بد به او گفته شود و در صورت ادامه دادن برای او محرومیت موقت ایجاد شود

- اگر بچه مرتکب کار خلاف شد نباید به او این القاب را بدهید :بچه بد ، بی ادب ، بی ذات و... بلکه باید گفت :کارت بد بود ،کاری که کردی خوب نبود ،بچه خوب کار بد انجام نمی دهد و...

- (به عبارت دیگر باید بدی را به کار او نسبت دهیم نه به خود او.)

- کودک را در مجالس اهل بیت علهم السلام حاضر کنید ولی از افراط در این کار بپرهیزید . نباید در این امور او را خسته کرد.

 

- علاوه بر اسباب بازی ،کتابهای مفید نیز برای فرزند خود تهیه کنید.

- صدقه را به دست کودک بپردازید

-  نباید هیچ توصیه ای به کودک کرد مگر آنکه خود به آن عمل کنیم .

- انتخاب واژه مناسب در تعالیم مفاهیم دینی بسیار مهم است . مثلاٌ مناسب نیست بگوییم : << اولین چیزی که در شب اول قبر می پرسند نماز است >> زیرا لفظ قبر تداعی کننده وحشت است خوب است گفته شود :نماز کلید بهشت است ،نماز نور چشم است،... نماز نور زندگی است و...

- استفاده از شعر در آموزش دینی کودک بسیار مؤثر است .

- چند نمونه شعر:

- بوی بهار دارد چادر نماز مادر در دستهای او هست یک جانماز دیگر 

  ماه قشنگ امشب مهمان خانه ماست یک آسمان ستاره در انتظارفرداست

-   من می کنم دوباره رخت سفید بر تن چون تا طلوع خورشید 9 ساله می شوم من

    (مهری لاهوری)

- شش دانه قاشق شش دانه بشقاب    نان نمکدان یک کاسه آب

- دیگی پر از آش یک شام ساده در دور سفره یک خانواده

- بامهربانی باهم نشسته اند در سینه شادی بر چهره لبخند

- گفتنند اول نام خدا را  خوردند باهم نان وغذارا

- یک سفره خوب یک شام ساده بعداز غذا هم الحمدلله

 مصطفی رحماندوست

- خورشید زیبا دوباره سرزد پرنده شب دوباره پر زد

- خروس خانه ترانه سر داد  وقت سحر را به من خبر داد

- دیدم نشسته گنجشک زیبا بر روی شاخه آرام وتنها

- جیک وجیک می کرد در آن صبح زود گویی که او هم فکر خدا بود

   جعفرابراهیمی (شاهد)

- سوالات دینی تقریباٌ از 4سالگی آغاز می شود این سوالات زمینه خوبی برای رشد کودک است و کوتاهی در پاسخ به آنها مانع رشد مذهبی کودک می شود.

- سوال کودک را نباید با وحشت و عبارات تند پاسخ داده شود زیرا باعث دین گریزی او می شود. پاسخها باید صحیح و مطابق فهم کودک باشد . برای یافتن پاسخ صحیح به فرد متخصص و یا کتب موجود در این زمینه مراجعه شود.

-اگر به سوالات کودک پاسخ داده نشود ممکن است از نا آگاهان وغرض ورزان بپرسد و دچار انحراف شود . باید این سوالات را جدی گرفت وبا متانت و حوصله به آنها پاسخ گفت .

- از پاسخهایی مانند<<بعد می فهمی >>،<<عقلت نمی رسد >>، <<هنوز بچه ای>> بپرهیزید .

- به سوالات کودک بدون فکر و تحقیق پاسخ ندهید اگر جواب سؤالی را نمی دانید به او قول دهید که به سؤال او پاسخ خواهید گفت.

- برای پاسخ به کودک زمان ومکان مناسبی در نظر بگیرید .پاسخ دادن نباید در هنگام کارهای دیگری باشد

 در پاسخ سوالات از نکات علمی ملموس استفاده کنید.

 

مثال :امام صادق علیه السلام در جواب کودکی که خواسته بود خدا را به او نشان دهد دستور داد مقداری قند در آب حل کنند و به کودک فرمود بنوش سپس سؤال کردند :چه مزه ای دارد ؟ کودک:شیرین است امام:چرا؟

 کودک :دیده نمی شود ،از مزه اش فهمیدم که شیرین است امام :آفرین  خدا هم در این عالم حضور دارد ( ولی به چشم دیده نمی شود ) لذت هایی که از مشاهده کوه ، دشت ، طبیعت ، خوردنی ها و زیبایی ها می بری بیانگر حضور خالق آنهاست که با چشم نمی توان دید .

 

-چند نمونه از سوالات و پاسخ آنها :

خدا کیست ؟ کسی که ما را آفریده و برای ما آب و نان و هوا و.. را آفریده تا از آنها استفاده کنیم . مهربانی او از پدر و مادر هم بیشتر است . از همه موجودات قدرتمندتر است .

خدا کجاست ؟ خدا همه جاست

چطور خدا همه جا است ؟

مثل هوا که در همه جا هست و ما بدون آن نمی توانیم زندگی کنیم . خدا هم همه جا هست و ما بدون او زنده نیستیم

اگر خدا همه جا هست چرا او را نمی بینیم ؟ خیلی چیزها مانند هوا ، گرما ، برق را نمی بینیم ولی وجود دارند .

خدا را چه کسی آفریده است ؟

او همیشه بوده است و کسی او را نیافریده است .

 

 

[ ۱۳٩٠/٥/٢٧ ] [ ٥:٤٤ ‎ب.ظ ] [ سیدعلی ]

 

آمادگی برای بارداری

 

روش زندگی شما، سلامت کودک و شما را تحت تاثیر قرار می دهد. با برنامه ریزی پیش از بارداری، می توانید اتفاقات را پیش بینی کنید؛ در انتظار پیشامدهای خوب باشید و اگر واقعه ناخوشایند رخ داد برای مقابله با آن آماده باشید.

اغلب زنان زمانی متوجه بارداری خود می شوند که 1 تا 2 ماه از شروع حاملگی گذشته است و معمولا زمانی که به پزشک خود مراجعه می کنند 2 یا 3 ماهه باردار هستند. اولین 12 هفته بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا در این زمان اعضا و دستگاههای اصلی بدن کودک ساخته می شوند. پیش از آنکه متوجه بارداری خود شوید و یا به پزشکتان مراجعه کنید، اتفاق های مهم بسیاری ممکن است روی دهند. آمادگی برای بارداری به معنی آمادگی جسمانی و روحی برای بارداری است. در گذشته بیشتر بر بهداشت و سلامتی در طی دوران بارداری تاکید می شد اما امروزه اکثر متخصصین معتقدند که باید از مدتی قبل از بارداری به سلامت پدر و مادر آینده توجه داشت. آماده کردن اوضاع کلی زندگی و بخصوص بدنتان با سلامت عمومی مناسب می تواند به شما کمک کند تا یک بارداری لذتبخش و یک کودک سالم داشته باشید. در اینجا موارد مهمی که بهتر است پیش از باردار شدن در نظر داشته باشید ذکر شده است. می توانید از آن پرینت بگیرید تا در فرصتهای مناسب با هم آنرا مرور کنید.

با استفاده از جدول، چرخه قاعدگی خود را ثبت کنید. برای بررسی چرخه باروری خود می توانید حداقل دو ماه زمان شروع قاعدگی را یادداشت کنید. اگر قاعدگی نامنظم دارید باید ماههای بیشتری این کار را انجام دهید یا برای تعیین زمان تخمک گذاری از یکی از روشهای اندازه گیری دمای بدن یا ترشحات واژن استفاده کنید. از سلامت بدن خود مطمئن شوید تا نگران خطرات آنها در طول بارداری نباشید:

مصرف فولیک اسید را آغاز کنید. روزانه mcg 400 از این دارو توصیه می شود. فولیک اسید از بروز اختلالات مادرزادی مغز و نخاع- که اختلالات لوله عصبی نامیده می شوند- پیشگیری می کند. همچنین مشخص شده است که پایین بودن سطح فولیک اسید در بدن، خطر سقط را افزایش می دهد. لازم است که قبل از بارداری مصرف فولیک اسید را آغاز کنید، چرا که بیشترین تاثیر مثبت فولیک اسید در 28 روز نخست بارداری است. از آنجا که ممکن است ندانید چه زمانی باردار می شوید، بهتر است همزمان با توقف روشجلوگیری از بارداری و در دورانی که سعی می کنید باردار شوید، مصرف آن را آغاز کنید.

اگر دچار کمخونی هستید آنرا درمان کنید. شاید لازم باشد که از پزشک خود بخواهید تا سطح آهن بدن شما را بررسی کند؛ نباید پیش از بارداری از کمبود آهن رنج ببرید. کمبود آهن در بارداری ممکن است موجب شود تا بیش از آنچه که رایج است، در دوره بارداری احساس خستگی کنید. بعلاوه شما باید ذخیره آهن مناسبی برای جنین و زایمان داشته باشید.

حداقل 3 ماه پیش از باردار شدن به وزن ایده آل بدن خود برسید. وقتی که باردار می شوید، سلامت کودک تا حد زیادی به متعادل بودن وزن بدن شما بستگی دارد.

سعی کنید با دوری گزیدن از عفونت ها، سالم باقی بمانید. دست هایتان را مرتب بشویید، از کس دیگری بخواهید سطل زباله را خالی کند، و از قرار گرفتن در شرایطی که خطر عفونت به همراه دارند پرهیز کنید.

از تماس با مواد شیمیایی مضر در خانه و محل کار اجتناب کنید.

گروه خون خود و پدر کودکتان را بدانید و با هم سابقه بیماری های خانوادگی هر یک را یادداشت کنید.

به پزشک مراجعه کنید تا اگر لازم می داند برخی از آزمایشات و یا در صورت لزوم واکسیناسیون را پیش از بارداری انجام دهد. در مورد تمام داروهایی که به صورت مرتب مصرف می کنید صحبت کنید و مطمئن شوید که تمام بیماری های مزمن شما تحت کنترل قرار دارند.

به دندان پزشک مراجعه کنید تا از وضعیت سلامت دندانهایتان مطلع شوید. بهتر است پوسیدگی ها قبل از آغاز بارداری ترمیم شوند و بیماری های لثه باید تحت کنترل باشند. وجود بیماری لثه در دوران بارداری خطر به دنیا آمدن کودکی با وزن پایین را افزایش می دهد.

اگر روش جلوگیری از بارداری خود را متوقف کرده اید، برای انجام هر آزمایش یا تصویربرداری - مانند عکس های رادیولوژی – مسوول مربوطه را در جریان قرار دهید.

شیوه زندگی خود را بهبود بخشید. شروع کردن برخی از این موارد در طول بارداری دشوارتر است. سعی کنید پیش از بارداری به آنها بپردازید:

یک برنامه منظم ورزشی را آغاز کنید و آن را ادامه دهید. انجام یک فعالیت بدنی متعادل پیش از بارداری و ادامه آن در طول بارداری، به شما کمک شایانی می کند.

یک شیوه تغذیه سالم در پیش بگیرید. غذاهایی مصرف کنید که تازه و سرشار از مواد مغذی هستند و از تهیه بهداشتی و مناسب آنها مطمئن هستید.

اگر سیگار می کشید حتما از حالا برای ترک آن اقدام کنید و تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض دود دخانیات پرهیز کنید.

اگر الکل مصرف می کنید، بطور جدی آنرا کنار بگذارید و از نوشیدن نوشابه های الکلی حتی بطور تفریحی و در میهمانیها بپرهیزید.

سعی کنید تا جایی که ممکن است عوامل استرس زا و غیر ضروری زندگی خود را کاهش دهید.

وضعیت بیمه سلامت خود را کنترل کنید. برنامه های آینده زندگی مشترکتان (مانند تحصیل، شغل، مسافرت و ... ) را در صورت بارداری و داشتن فرزند مد نظر قرار دهید

پیش از بارداری 

روش زندگی شما، سلامت کودک و شما را تحت تاثیر قرار می دهد. با برنامه ریزی پیش از بارداری، می توانید اتفاقات را پیش بینی کنید؛ در انتظار پیشامدهای خوب باشید و اگر واقعه ناخوشایند رخ داد برای مقابله با آن آماده باشید.

اغلب زنان زمانی متوجه بارداری خود می شوند که 1 تا 2 ماه از شروع حاملگی گذشته است و معمولا زمانی که به پزشک خود مراجعه می کنند 2 یا 3 ماهه باردار هستند. اولین 12 هفته بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا در این زمان اعضا و دستگاههای اصلی بدن کودک ساخته می شوند. پیش از آنکه متوجه بارداری خود شوید و یا به پزشکتان مراجعه کنید، اتفاق های مهم بسیاری ممکن است روی دهند. آمادگی برای بارداری به معنی آمادگی جسمانی و روحی برای بارداری است. در گذشته بیشتر بر بهداشت و سلامتی در طی دوران بارداری تاکید می شد اما امروزه اکثر متخصصین معتقدند که باید از مدتی قبل از بارداری به سلامت پدر و مادر آینده توجه داشت. آماده کردن اوضاع کلی زندگی و بخصوص بدنتان با سلامت عمومی مناسب می تواند به شما کمک کند تا یک بارداری لذتبخش و یک کودک سالم داشته باشید. در اینجا موارد مهمی که بهتر است پیش از باردار شدن در نظر داشته باشید ذکر شده است. می توانید از آن پرینت بگیرید تا در فرصتهای مناسب با هم آنرا مرور کنید.

با استفاده از جدول، چرخه قاعدگی خود را ثبت کنید. برای بررسی چرخه باروری خود می توانید حداقل دو ماه زمان شروع قاعدگی را یادداشت کنید. اگر قاعدگی نامنظم دارید باید ماههای بیشتری این کار را انجام دهید یا برای تعیین زمان تخمک گذاری از یکی از روشهای اندازه گیری دمای بدن یا ترشحات واژن استفاده کنید. از سلامت بدن خود مطمئن شوید تا نگران خطرات آنها در طول بارداری نباشید:

مصرف فولیک اسید را آغاز کنید. روزانه mcg 400 از این دارو توصیه می شود. فولیک اسید از بروز اختلالات مادرزادی مغز و نخاع- که اختلالات لوله عصبی نامیده می شوند- پیشگیری می کند. همچنین مشخص شده است که پایین بودن سطح فولیک اسید در بدن، خطر سقط را افزایش می دهد. لازم است که قبل از بارداری مصرف فولیک اسید را آغاز کنید، چرا که بیشترین تاثیر مثبت فولیک اسید در 28 روز نخست بارداری است. از آنجا که ممکن است ندانید چه زمانی باردار می شوید، بهتر است همزمان با توقف روشجلوگیری از بارداری و در دورانی که سعی می کنید باردار شوید، مصرف آن را آغاز کنید.

اگر دچار کمخونی هستید آنرا درمان کنید. شاید لازم باشد که از پزشک خود بخواهید تا سطح آهن بدن شما را بررسی کند؛ نباید پیش از بارداری از کمبود آهن رنج ببرید. کمبود آهن در بارداری ممکن است موجب شود تا بیش از آنچه که رایج است، در دوره بارداری احساس خستگی کنید. بعلاوه شما باید ذخیره آهن مناسبی برای جنین و زایمان داشته باشید.

حداقل 3 ماه پیش از باردار شدن به وزن ایده آل بدن خود برسید. وقتی که باردار می شوید، سلامت کودک تا حد زیادی به متعادل بودن وزن بدن شما بستگی دارد.

سعی کنید با دوری گزیدن از عفونت ها، سالم باقی بمانید. دست هایتان را مرتب بشویید، از کس دیگری بخواهید سطل زباله را خالی کند، و از قرار گرفتن در شرایطی که خطر عفونت به همراه دارند پرهیز کنید.

از تماس با مواد شیمیایی مضر در خانه و محل کار اجتناب کنید.

گروه خون خود و پدر کودکتان را بدانید و با هم سابقه بیماری های خانوادگی هر یک را یادداشت کنید.

به پزشک مراجعه کنید تا اگر لازم می داند برخی از آزمایشات و یا در صورت لزوم واکسیناسیون را پیش از بارداری انجام دهد. در مورد تمام داروهایی که به صورت مرتب مصرف می کنید صحبت کنید و مطمئن شوید که تمام بیماری های مزمن شما تحت کنترل قرار دارند.

به دندان پزشک مراجعه کنید تا از وضعیت سلامت دندانهایتان مطلع شوید. بهتر است پوسیدگی ها قبل از آغاز بارداری ترمیم شوند و بیماری های لثه باید تحت کنترل باشند. وجود بیماری لثه در دوران بارداری خطر به دنیا آمدن کودکی با وزن پایین را افزایش می دهد.

اگر روش جلوگیری از بارداری خود را متوقف کرده اید، برای انجام هر آزمایش یا تصویربرداری - مانند عکس های رادیولوژی – مسوول مربوطه را در جریان قرار دهید.

شیوه زندگی خود را بهبود بخشید. شروع کردن برخی از این موارد در طول بارداری دشوارتر است. سعی کنید پیش از بارداری به آنها بپردازید:

یک برنامه منظم ورزشی را آغاز کنید و آن را ادامه دهید. انجام یک فعالیت بدنی متعادل پیش از بارداری و ادامه آن در طول بارداری، به شما کمک شایانی می کند.

یک شیوه تغذیه سالم در پیش بگیرید. غذاهایی مصرف کنید که تازه و سرشار از مواد مغذی هستند و از تهیه بهداشتی و مناسب آنها مطمئن هستید.

اگر سیگار می کشید حتما از حالا برای ترک آن اقدام کنید و تا حد امکان از قرار گرفتن در معرض دود دخانیات پرهیز کنید.

اگر الکل مصرف می کنید، بطور جدی آنرا کنار بگذارید و از نوشیدن نوشابه های الکلی حتی بطور تفریحی و در میهمانیها بپرهیزید.

سعی کنید تا جایی که ممکن است عوامل استرس زا و غیر ضروری زندگی خود را کاهش دهید.

وضعیت بیمه سلامت خود را کنترل کنید. برنامه های آینده زندگی مشترکتان (مانند تحصیل، شغل، مسافرت و ... ) را در صورت بارداری و داشتن فرزند مد نظر قرار دهید.

[ ۱۳٩٠/٥/٢٧ ] [ ٥:٤٠ ‎ب.ظ ] [ سیدعلی ]

سلام پسر خوشکلم.

الام مامانت هفته 39 هست و قراره تا 1 هفته دیگه به دنیا بیایی و ما رو شاد کنی. آخه من و بابات بیصبرانه منتظرتیم. بابات که همش شوخی میکنه و ادای بچه ها رو در میاره و میگه:با مایع آمینوتیک دعوا کردم میخوام بیام بیرون.

[ ۱۳٩٠/٥/٢٧ ] [ ٥:۳۱ ‎ب.ظ ] [ سیدعلی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من سیدعلی 2 شهریور 1390 به دنیا اومدم همزمان با 23 ماه رمضان یعنی شب قدر .خوشا به حال گل پسری ناز مامانش.
صفحات دیگر
امکانات وب

آپلود عکس