معرفی شهر بم

بم:

 شهر بم‌ از تهران‌ 1283 کیلومتر فاصله‌ دارد و در دشت‌ وسیعی‌ بین‌ دو رشته‌ جبال‌ بارز و کبودی‌ قرار گرفته ‌است‌. آب‌ و هوای‌ آن‌ در قسمت‌ جلگه‌ای‌ گرم‌ و در نواحی‌ کوهستانی‌ معتدل‌ است‌. تاریخ‌ قدیمی‌ این‌ شهر با تاریخ‌ شهر قدیمی‌ ارک‌ بم‌ که‌ بزرگترین‌ شهر خشتی‌ جهان‌ است‌ ، درآمیخته‌ است.  

بم زخم خورده‌ترین منطقه‌ی ایران در سال‌های اخیر است. منطقه‌ی زیبای بم با زلزله‌ای فرو ریخت و میلیون‌ها ایرانی را داغ‌دار کرد. با این همه بم هنوز هست. بم آن قدر اصالت دارد که حتی با خشم طبیعت و با زلزله‌ای مهیب به تاریخ نپیوندد.

بم در گذشته یکی از پنج کوره‌ی ایالت فارس بود. ابن حوقل مولف کتاب صورة الارض در قرن چهارم هجری از بم به نام شهری که ازجیرفت بزرگ تر و هوایش از‌ آن سالم تر و دارای نخلستان های زیاد بوده، یاد کرده است. هم‌چنین از سه مسجد بم به نام های مسجد خوارج و مسجد هزاران و مسجد قلعه نام برده و به تفصیل پارچه های مرغوب و زیبایی را که در آن جا بافته می شد، ذکر کرده است. بنا به گفته مقدسی در کتاب احسن التقاسیم، باروی شهر بم چهار دروازه به نام های نرماشیر، کوسکان، آسبیکان و کورجین داشته است. طبق گفته وی بیش تر بازارهای بم در خارج شهر و تعدادی هم در داخل شهر قرار داشته اند. بم در مسیر جاده هایی که جنوب خاوری ایران را با سیستان، افغانستان و بلوچستان مرتبط می کند قرار دارد. به همین جهت این شهر از دوره ساسانیان اهمیت نظامی و بازرگانی زیادی داشته است.

شهر بم در سال 1131 هـ . ق، به تصرف محمود افغان درآمد، ولی به علت شورشی که در قندهار روی داد آن جا را رها کرده عازم قندهار شد. ولی بار دیگر در سال 1134 هـ . ق بر بم استیلا یافت و این وضع تا سال 1143 که نادر، اشرف افغان را شکست داد، ادامه داشت. در سال 1209 هـ . ق لطفعلی خان زند در همین شهر توسط عمال آقا محمد خان قاجار دستگیر شد. خان قاجار به یادگار این موفقیت مناره ای از سرهای 600 تن از مخالفین خود در بم برافراشت. شهر و قلعه باستانی بم یکی از یادگارهای شگفت معماری فلات مرکزی ایران است که در جای خود به تفصیل مورد اشاره قرار خواهد گرفت. 
شهرستان بم یکی از شهرستان های استان کرمان است که از شمال به کرمان، از خاور به زاهدان و ایران‌شهر (استان سیستان و بلوچستان)، از جنوب به کهنوج و از باختر به جیرفت محدود می‌شود. مرکز این شهرستان از نظر جغرافیایی در 58 درجه و 21 دقیقه درازای خاوری و 29 درجه و 6 دقیقه پهنای شمالی و در ارتفاع 1060 متری از سطح دریا قرار دارد. شهر بم در 200 کیلومتری جنوب خاوری کرمان و در مسیر راه کرمان ـ زاهدان واقع است. آب و هوای بم گرم و خشک است اما به علت مجاورت با کویر آب و هوای متغیری دارد، به طوری‌که گاهی اوقات در تابستان ها گرم‌ترین و در زمستان ها سردترین نقطه کشور گزارش شده است. میزان بارندگی سالانه بطور متوسط 68 میلی‌متر است. کشاورزی و باغ‌داری در شهرستان بم صددرصد آبی بوده و آب کشاورزی از کارریز و رودخانه تامین می‌شود. محصولات عمده کشاورزی این شهرستان گندم، جو، ‌پنبه، تره بار، مرکبات و از همه مهم تر خرما بوده که بهترین نوع خرما در دنیا شناخته شده و به «مضافتی» مشهور است. دام‌داری شهرستان بم بسیار کم، و بیش تر در بخش «راین» رواج دارد. به طور کلی دام‌داری در این شهرستان شامل پرورش گوسفند، گاو، طیور و شتر است. معادن سرب و روی درارتفاعات جنوب باختری بم وجود دارد. باغ‌داری، کشاورزی، دام‌داری و قالی‌بافی پایه و اساس اقتصاد بم را تشکیل می دهند.

 روستای فهرج‌ - بم: روستای‌ فهرج‌ در 58 کیلومتری‌ شرق‌ بم‌ واقع‌ شده‌ است‌. هم‌ اکنون‌ آثار دو قلعه‌ مخروبه‌ در این‌ روستا باقی‌ مانده‌ که‌ دورتا دور آنها خندقی‌ وجود دارد. در سه‌ کیلومتری‌ شرق‌ آبادی‌ نیز آثار گورستان‌ بسیار بزرگی‌ به‌ چشم‌ می‌خورد که‌ در داخل‌ آنها استخوان‌ اجساد کشف‌ شده‌ است‌. در این‌ روستا همچنین‌ دو ساختمان‌ گنبدی‌ به‌ چشم‌ می‌خورد که‌ از خشت‌ خام‌ ساخته‌ شده‌ و به‌ مرور زمان‌ سقف‌ آنها فرو ریخته‌ است‌. این‌ روستا از کانون‌های ‌عمده‌ صنایع‌ دستی‌ از جمله‌ قالیبافی‌ ، گلیم‌ بافی‌ و کرباس‌ بافی‌ در استان‌ کرمان‌ است.

 

ییلاقات‌ ده‌ بکری‌ - بم: ده‌ بکری‌ از توابع‌ شهرستان‌ بم‌ در دامنه‌ کوه‌ شیروجبال‌ بارز واقع‌ شده‌ است‌. کوههای‌ آن‌ ازدرختان‌ جنگلی‌ پسته ‌، بادام‌ و بادام‌ وحشی‌ پوشیده‌ است‌. ده‌ بکری‌ در دره‌ای‌ سرسبز و خنک‌ واقع‌ شده‌ و ازدرخت‌های‌ گردو ، بادام ‌، صنوبر و... پوشیده‌ شده‌ است‌. در این‌ ده‌ خانه‌های‌ ویلایی‌ نسبتاً مدرنی‌ ساخته‌ شده‌ و درفصل‌ تابستان‌ جمعیت‌ زیادی‌ را به‌ سوی‌ خود جذب‌ می‌کند.

آثار تاریخی - بم:

‌ارگ بم - بم: در شمال‌ شرقی‌ شهر بم ، در دامنه‌ صخره‌ای‌ عظیم‌ ، قلعه‌ مستحکمی‌ را پی‌ افکنده‌اند که‌ به‌ ارگ‌ بم‌ معروف‌ است‌. این‌ قلعه ‌، شهر قدیم‌ بم‌ است‌. این‌ شهر قدیمی‌ از چهار قسمت‌ و 38 برج‌ دیده‌بانی‌ تشکیل‌ شده ‌است‌. در طرف‌ جنوب‌ قلعه‌ 4 حصار و در طرف‌ شمال‌ شرقی‌ آن‌ یک‌ حصار بزرگ‌ وجود دارد. مصالح‌ اصلی‌ بناخشت‌ خام ‌، گل‌رس‌ و کاه‌ است ‌، ولی‌ در بعضی‌ قسمت‌های‌ آن‌ سنگ‌ و آجر و تنه‌ درخت‌ خرما نیز بکار رفته ‌است‌. قسمت‌های‌ مختلف‌ قلعه‌ به‌ ترتیب‌ عبارتند از: دروازه‌ ورودی ‌، محله‌ عامه‌ نشین‌ ، سربازخانه‌ و بنای‌ مرکزی ‌یا حاکم‌نشین‌.  خانه‌های‌ عمومی‌ در کنار کوه‌ و بر روی‌ زمین‌ مسطح‌ بنا شده‌ و از نظر شهرسازی‌ مجموعه‌ای‌ کامل‌ است‌. مکان‌های‌ شناخته‌ شده‌ آن ‌، راهرو اصلی‌ (بازار) ، حسینیه‌ ، مسجد (آتشکده‌) ، زورخانه ‌، حمام‌ (عمومی‌) و سابات ‌جهودهاست‌. بیشتر خانه‌های‌ عامه‌ متصل‌ به‌ هم‌ ساخته‌ شده‌ و غالب‌ آنها به‌ همدیگر راه‌ دارند. در بعضی‌ خانه‌ها آثار حمام‌ اختصاصی‌ به‌ چشم‌ می‌خورد. تعدادی‌ از ساختمان‌ها بصورت‌ دو طبقه‌ ساخته‌ شده‌ که‌ به‌ احتمال‌ زیاد بر اثر افزایش‌ جمعیت‌ بوده‌ است‌. بعد از ورودی ‌، یک‌ راه‌ اصلی‌ تا دروازه‌ دوم‌ کشیده‌ شده‌ که‌ قسمتی‌ از این‌ راه ‌بازار شهر است‌. آثار کارگاه‌ نانوایی ‌، روغن‌گیری‌ و قفسه‌های‌ خشتی‌ بازار، نشانی‌ از رونق‌ گذشته‌ آن‌ است‌. به‌ موازات‌ راه‌ اصلی ‌، دو راه‌ دیگر نیز به‌ دروازه‌ دوم‌ اتصال‌ دارد. حسینیه‌ شامل‌ یک‌ محوطه‌ بزرگ ‌، ایوان‌ دو طبقه ‌قرینه‌ و چند اتاق‌ است‌ و سه‌ منبر خشتی‌ دارد. زورخانه‌ از چهار ایوان‌ ، یک‌ گنبد و یک‌ گود تشکیل‌ شده‌ است‌. ارگ‌ بم‌ دو مسجد بنام‌ مسجد جامع‌ و مسجد حضرت‌ محمد (ص‌) دارد. حمامی‌ نیز در محل‌ عامه‌ وجود داشته ‌که‌ در حال‌ حاضر منهدم‌ شده‌ است‌. بعد از دروازه‌ دوم ‌، اصطبل ‌، حصار و اتاق‌هایی‌ مخصوص‌ نگهبانان‌ وجود دارد. بعد از دروازه‌ سوم‌ سربازخانه‌ ، خانه‌ فرمانده‌ قشون‌ و آسیاب‌ بادی‌ قرار دارد. در مرکز قلعه ‌، عمارت‌ چهار فصل‌ سه‌ طبقه‌ به‌ جامانده‌ که‌ محل‌ استقرار حکومت‌ قلعه‌ بوده‌ است‌. در کنار این‌ بنا ، حمام‌ اختصاصی‌ حاکم‌ و چاه‌ آب‌ وجود دارد. بنای‌ قلعه‌ را به‌ بهمن‌ اسفندیار نسبت‌ می‌دهند. سابقه‌ ارگ‌ بم‌ به‌ قبل‌ از اسلام‌ مربوط‌ است‌ وبارها بازسازی‌ شده‌ است‌.  این بنای منحصر به فرد در تاریخ پنجم دی ماه هزارو سیصد و هشتاد و دو خورشیدی بر اثر زلزله مهیبی ویران گردید و طی بازدیدهای مکرر مسئولین وقت و نمایندگان یونسکو در ایران مرمت آن به صورت کارشناسی و دقیق در دستور کار قرار گرفت.

 

 

 

‌شهرک‌ صنعتی‌- توریستی‌ ارگ‌ جدید بم‌ - بم: در جوار ارگ‌ قدیم‌ بم‌ مجموعه‌ توریستی‌ ارگ‌ جدید احداث‌ شده‌ است‌. شهرک‌ عظیم‌ و مدرن‌ ارگ‌ جدید با برخورداری‌ از پیشرفته‌ترین‌ تجهیزات‌ به‌ یک‌ دهکده‌ توریستی‌ مدرن‌ با تاسیسات‌ رفاهی‌ و فضاهای‌ تفریحی‌ متعدد تبدیل‌ شده‌ است‌. ساختمان‌های‌ این‌ دهکده‌ در مساحتی‌ معادل‌ 6هکتار ایجاد شده‌ است‌. در این‌ دهکده‌ انواع‌ واحدهای‌ مسکونی‌ و خدماتی‌ منطقه‌ کویر به‌ شکل‌ سنتی‌ خوداحداث‌ گردیده‌ با ایجاد چند باغ‌ ایرانی‌ بر جذابیت‌ آن‌ افزوده‌ شده‌ است‌. در این‌ باغ‌ها مکان‌هایی‌ برای‌ اقامت‌ وتفرج‌ جهانگردان‌ پیش‌ بینی‌ شده‌ است‌. که این مجموعه نیز در زلزله مهیب سال 1382 خورشیدی آسیب دیده است.

 

برج نادری - فهرج - بم: میل‌ نادری‌ از آجر ساخته‌ شده‌ و تزئینات‌ آجرکاری‌ جالب‌ توجهی‌ دارد. این‌ میل‌ که‌ برای ‌راهنمایی‌ کاروانیان‌ بم‌ و فهرج‌ در مسیر راه‌ زاهدان‌ - کرمان‌ قرار گرفته‌ ، گویا به‌ دستور نادرشاه‌ در سال‌های ‌1160- 1149 هجری قمری احداث‌ شده‌ است‌. 

جغرافیای طبیعی - بم:

کوه‌ هزار - بم: این‌ کوه‌ در دهستان‌ راین‌ بم‌ واقع‌ شده‌ و 4465 متر ارتفاع‌ دارد. این‌ کوهستان‌ با 900 کیلومتر مربع ‌وسعت‌ از کوههای‌ سربنه‌ و سرمشک‌ تشکیل‌ شده‌ که‌ بوسیله‌ ارتفاعات‌ پست‌تری‌ از سوی‌ غرب‌ به‌ کوههای ‌لاله‌زار و از جنوب‌ به‌ کوه‌ بهر آسمان‌ اتصال‌ یافته‌ است‌. رودخانه‌های‌ مرغزار و تهرود آنرا از رشته‌ کوههای‌ جبال‌ بارز جدا می‌کنند. از دامنه‌های‌ شرقی‌ این‌ کوهستان‌ رودهای‌ گارچیدان‌ و گیشیگان‌ سرچشمه‌ می‌گیرند و به‌ رودخانه‌ تهرود می‌ریزند و از دامنه‌های‌ شمالی‌ آن‌ رود کشک‌ و چند مسیر سیلابی‌ دیگر بسوی‌ شمال‌ غربی‌ روان ‌می‌گردد. دامنه‌های‌ جنوبی‌ و جنوب‌ غربی‌ آن‌ سرچشمه‌ رودهای‌ (رودرو) و (هلیل‌ رود) است.

/ 1 نظر / 117 بازدید
ایمان آرزه

سلام . از وبلاگِ زیباتون کوتاه دیدن کردم. با سلیقه اید ، خسته نباشید . حتما بهتر از این هم میشه . اگر وقت داشتید خوشحال می شم به دست نوشته های بنده سری بزنید و نظر زیباتون رو ثبت کنید. ضمنا! یادتون نره! تو نظرسنجی هم حتما شرکت کنید. سپاس